Web sitesinde kırık bağlantılar sorunu

destek hatti

Broken Link olarak da bilinen kırık bağlantılar, internet sayfalarında herhangi bir hata sonucunda açılmayan sayfaları ifade eder. Bu durum herhangi bir bağlantıdan kaynaklanıyor olabilir. Seo için kırık bağlantılar oldukça önemlidir. Bu sorun ilk olarak sayfa ziyaret sayısını daha sonra ise diğer unsurları olumsuz etkiler.

Kırık bağlantı; ölü olarak da bilinen sayfa bağlantılarının genel ismidir. Genel olarak bu duruma şunlar sebebiyet verir;

  • Bağlantının sayfa sahibi tarafından yanlış bir şekilde yönlendirilmesi,
  • Web sitesinin kalıcı olarak kaldırılması veya farklı bir bağlantı üzerine taşınmış olması,
  • Web sitesinin alakalı bağlantıyı kaldırmış olması,
  • Web sitesi kurucusu tarafından, sayfanın erişime kapatılmış olması.

Sıradan gibi görünen bu hatalar, internet sayfasının kırık bir bağlantıya dönüşmesine neden olur. Bu da web sitesinin tüm verilerini etkiler.

Kırık linkler nasıl tespit edilir?

Web sitelerinde meydana gelen kırık link sorunu çözmek için; ilk olarak linki tespit etmek gerekir. Hatalı olan bağlantıları tespit etmeden bu problemi çözmek mümkün değildir. Bu durumun tespitini manuel olarak yapmak neredeyse imkansızdır. Bunun yerine ücretsiz olarak sunulan kırık bağlantı tarayıcı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimi, SEO için en önemli unsurlar arasında yer alır. Kullanıcılar bir sayfada 404 hatasıyla karşı karşıya kalırsa zaman kaybetmeden o sayfayı terk eder. Bu da sayfanın çıkma oranını yükseltir. Dolayısıyla Google botları siteyi sağlıklı bir şekilde indeks almamaktadır. Kısaca kırık bağlantılar SEO puanını hızlı bir şekilde aşağı çeker.

Kırık bağlantılardan backlink kazanmak mümkündür. Yabancı kaynaklarda sıkça adı geçen bu durum; kırık bağlantıların ana sayfaya yönlendirilmesiyle elde edilir. Bunun için 301 yönlendirme sistemi kullanılabilir.

Web sitesinde kirik baglantilar
Web sitesinde kırık bağlantılar sorunu
destek hatti